офіційний сайт Кіцманської єпархії
Головна Архієрей Єпархія Історія Благочиння Новини Проповіді Статті Духовенство Парафії

Архиєпископ Чернівецький і Кіцманський ОНУФРІЙ

Богослужіння у другу неділю Великого посту

У п’ятницю першої седмиці Великого посту Архієпископ Он ...

Духовенство Кіцманської єпархії взяло участь у вшануван ...

Соборне Богослужіння у сиропусну прощену неділю

Владика Онуфрій здійснив архіпастирський візит до параф ...

Архієпископ Онуфрій звершив Велике Повечір'я з читання ...

Розклад Богослужінь першої седмиці Великого Посту в каф ...

Архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій взяв уча ...

Богослужіння в третю неділю Великого посту, Хрестопокло ...

Архієпископ Онуфрій відвідав парафію святого вмч. Іоана ...

11-03-2016 Про силу посту

Наближаються дні Великого посту і кожній людині потрібно задуматись над своїм життям. Святитель Василій Великий говорить про піст так: ,,Піст народжує пророків, зміцнює сильних; піст умудряє законодавців. Піст – добра сторожа душі, надійний співжитель тіла, зброя людей мужніх, училище подвижників. Він відганяє спокуси, нагороджує тих, хто живе благочестиво; він співслужитель тверезості, вихователь цнотливості… Піст спрямовує молитву до неба, стаючи для неї мов би крилами. Піст – прикрашення домів, матір здоров’я, вихователь молодості, прикраса старців, добрий супутник мандрівникам, надійний співжитель тих, хто живе разом. Користь посту не обтяжується лише стриманням у їжі, адже правдивий піст є відстороненням від злих діл. Зруйнуй усякий союз неправди. Прости ближньому образи, прости йому провини. Постіться не в сварках і судах! Ти не вживаєш м’яса, але з’їдаєш брата; утримуєшся від вина, але не стримуєш себе від образи. Будемо поститися постом приємним, благоугодним Богу. Істинний піст – відсторонення зла…. ,,Розв’яжи пути ярма” (Іс. 58, 6).

Нас зранив гріх, і ми мусимо лікуватися покутою. Покута ж без посту – безвартісна. ,,Тому, що ми не постили, нас вигнано з раю. Отже чинімо піст, щоб до раю знову повернутися! Хіба не бачиш, що Лазар через піст увійшов до раю?… Не виправдовуйся неміччю тіла і слабістю! Це ж ти не переді мною виправдовуєшся, але перед тим, хто все знає”. ,,За свій піст Мойсей одержав Закон Божий, писаний Божим пальцем на таблиці. І як його піст на горі дав нам закон, так в долині обжерливість привела людей до ідолопоклонства”. ,,Піст – це вірний сторож душі, вірний товариш тіла, зброя тих, що завзято борються. Піст проганяє спокуси, спонукає до побожності, є другом поміркованості й чистоти. На війнах він дає мужність, а в мирі – спокій. Він робить християнина святим”. 

,,Піст завжди корисний для тих, що його радо приймають. Бо на такого, що постить, не наважаться нападати злі духи. Навпаки, радше сторожі нашого життя – ангели помагають тим, що постом очистили свої душі”. ,,Справжній піст – це віддалення від себе злого, здержливість язика, стримання себе від гніву, викорення в собі лихих пожадань, обмови, брехні, кривоприсяги. Бути вільним від тих речей, які тобою володіють – це справжній піст. І саме в цьому лежить добро посту”. ,,І постити, і їсти треба побожно”.

Святі апостоли суворо навчали дотримуватися посту. У 69 правилі Святих Апостолів говориться: ,,Якщо хтось – єпископ, або пресвітер, або диякон, або іподиякон, або читець, або співець, не поститься у святу Чотиридисятницю перед Пасхою, або у середу, або у п’ятницю, окрім послаблень через немочі тілесні, нехай буде позбавлений сану. Якщо ж мирянин, нехай буде відлучений”. Нажаль, зараз багато хто з людей шукають різні причини, щоб не дотримуються всієї повноти посту; дехто легковажить приписами Церкви, дехто не отримав належного виховання батьків. Проте такі люди забувають, що мета Церкви не в тому, щоб обтяжувати людину певними приписами, а допомагати людині, неначе загубленій вівці, знайти свого Пастиря. Прагнучи спасіння кожної людини Церква, як любляча Мати, не лише навчає про користь посту, але й показує силу посту на реальних прикладах життя. Сам Христос, коли запитали Його ученики чому вони не змогли вигнати злого духа з біснуватого чоловіка, сказав: ,,Цей рід виганяється тільки молитвою і постом” (Мт. 17, 20).

 У святу Чотиридисятницю богослужіння набирає особливого покаянного характеру. Великопостові піснеспіви допомагають людині виправити своє життя і навернутися до Бога. Саме в цей період у церквах звершується Великий покаяний канон Андрія Критського (перші чотири дні на Великому Повечір’ї та у четвер п’ятого тижня Великого посту на Ранній) та Літургія Ранішосвячених Дарів (звершується кожної середи та п’ятниці, а також перші три дні Страсної седмиці).

Міцним щитом захисту від спокус є молитва, в якій людина невидимо спілкується з Богом, просячи в Нього захисту і допомоги. Молитвою людина неначе мечем розсікає супротивні сили ворога людства. Піст посилює молитву і спонукає до частої участі в таїнстві Євхаристії (Причастя) в якому ми поєднюємось із Господом приймаючи Його святі Тіло і Кров.    

Тож, дорогі брати і сестри, смирімо свій дух, очистьмо свої думки, принесімо достойний плід покаяння. Відкриймо двері свого серця для Милостивого Бога і будьмо достойними приймати Його любов до нас завжди маючи на свої устах слова молитви святого Єфрема Сиріна: ,,Так, Господи Царю, дай мені бачити провини  мої  і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь”.

 

Підготував диякон Василь Чебан 

 

Кафедральний собор Різдва Христового

Чернівецьке благочиння

 • Храм Успіння Пресвятої Богородиці
 • Свято-Володимирська церква (Садгора)

Заставнівське благочиння

 • Свято-Миколаївська церква м.Заставна
 • Свято-Покровська церква с.Веренчанка
 • Церкви Різдва Пресвятої Богородиці с.Самушин

Кіцманське благочиння

 • Свято-Покровська церква с.Мамаївці
 • Свято-Успенська церква с.Валява
 • Свято-Юріївська церква с.Виноград
 • Храм Успіння Пресвятої Богородиці c.Оршівці
 • Свято-Покровська церква c.Орошани
 • Свято-Миколаївська церква c.Берегомет
 • Трьох-Святительска церква c.Суховерхів
 • Свято-Михайлівська церква c.Драчинці

Вижницьке благочиння

 • Церква св.вмч.Іоана Сучавського с.Мигово
 • Свято-Іллівська церква с.Долишній Шепіт
 • Церква св.вмч.Варвари с.Лопушна
 • Церква св. Архангела Божого Гавриїла с.Лукавці

Сторожинецьке благочиння

 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці м.Сторожинець
 • Свято-Миколаївська церква с.Годилів
 • Свято-Покровська та св.вмч Юрія Переможця церкви с.Нова Жадова
 • Церква св.вмч Валентини Палестинської с.Панка
 • Церкви Різдва Пресвятої Богородиці та св.вмч.Димитрія Солунського с.Банилів-Підгірний
 • Церкви Успіння Пресвятої Богородиці та Різдва Іоанна Предтечі с.Бобівці

Хотинське благочиння

 • св.вмч.Димитрія Солунського с.Ширивці
Офіційний сайт Чернівецько-Кіцманської єпархії