Православна Буковина
офіційний веб-сайт Кіцманської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату
 
Православна Буковина
Головна
Архієрей
Єпархія
Історія
Буковинські святині
Благочиння
Новини
Видавничий відділ
Проповіді
Послання
Статті
Кафедральний собор
Духовенство
Парафії
 
 
 
 
     
 

 
 
» День ангела настоятеля храму в м. Заставна та храмове с ...
» освячення хреста в м. Сторожинець
 
Православна Буковина » Статті » Що приводить нас до храму?
Що приводить нас до храму?
 
Що нас приводить до храму Божого вперше? В більшості випадків це якісь негаразди сімейні чи службові, проблеми зі здоров’ям, втрата рідних і близьких. Бувають випадки, коли у людей, присутніх на таїнстві вінчання чи хрещення, з’являється відчуття необхідності церкви у їхньому житті. А ще дехто заходять до храму просто з цікавості. І от, коли людина вперше приходить до храму, багато речей здаються їй незрозумілими. Наприклад, що це за маленькі хлібчики? Мабуть і не кожен із більш досвідчених християн зможе точно пояснити що таке проскура і для чого вона?
Звернімося за поясненням до «Закону Божого». Хліб, який використовується при звершенні літургії, називається проскурою. Проскура випікається із чистого пшеничного заквашеного тіста. Вона повинна бути круглою і складатись із двох частин, які знаменують собою дві природи Ісуса Христа – Божественну і людську. На верхній частині проскури є печатка із зображенням хреста і по кутах - початкові літери імені Христа Спасителя: ІС. ХР. та грецьке слово НІ – КА ; тобто Ісус Христос – Переможець. Ще є проскури із зображенням Божої Матері – це «Богородичні проскури».
Коли і як у церкві використовуються проскури? Проскури використовуються на проскомідії. Це слово перекладається з грецької як – принесення. Для проскомідії потрібно п‘ять проскур, які символізують чудесне насичення п’ятьма хлібами п’ять тисяч чоловік. Вино змішується з водою на згадку того, що, з проколотого ребра Спасителя на хресті, витекла кров і вода. Як саме проводиться проскомідія? Після благословення початку священик бере першу (агнцеву) проскуру і копієм робить на ній тричі зображення хреста зі словами: «На спомин Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа». Потім з неї вирізає копієм середину у формі куба, промовляючи: «Як агнця на заколення ведено Його. І як агнець непорочний перед тим, що стриже його, – мовчить, так і Він не відкриває уст Своїх. У смиренні Його суд над Ним відбувся; але про рід Його хто оповість? Бо візьметься від землі життя Його.» Це агнець, його кладуть на дискос. При цьому священик говорить ряд виголос ів хрестовидно надрізуючи його з нижнього боку і пробиваючи копієм правий бік. З другої проскури «богородичної» виймається одна частка на честь Божої Матері, її кладуть з правого боку від агнця. З третьої проскури «дев’ятичинної» виймаються дев‘ять часток на честь: Іоана Хрестителя, пророків , апостолів, святителів, мучеників, преподобних, безсрібників, богоотців Іоакима та Анни і святителя, в чию пам’ять звершується літургія; і кладуться ліворуч агнця. З четвертої проскури виймаються часточки за живих і кладуться нижче агнця; з п’ятої – за померлих, і кладуться нижче вийнятих за живих. Якщо хтось з віруючих подав записку на моління за здоров‘я чи за спокій спочилих рідних, то беруться ще проскури, з яких виймаються часточки і кладуться до часточок вийнятих з четвертої і п’ятої проскури. Потім священик, покадивши звіздицю, ставить її на дискос і покриває його і чашу ( в якій вино змішане з водою) покрівцями. Потім кадить перед дарами і молить Господа благословити запропоновані дари, пом’янути тих, хто приніс ці дари, і тих за кого вони принесені. З‘єднання всіх часток у певному порядку на дискосі означає всю Церкву Божу, членами якої є: Божа Матір, ангели, всі святі, всі віруючі християни – живі і померлі, а Главою є Сам Господь наш Ісус Христос. Освячення дарів відбувається на літургії вірних – хліб і вино стають Тілом і Кров’ю Христовими.
Хто випікає проскури? З де-більшого проскури випікає старша жінка, в якої помер чоловік (вдова). Миски і пічка, в якій випікаються проскури, не використовуються для домашніх потреб. Випікання проскур є служінням Господу, парафіяльній громаді. Дай Боже їм терпіння і здоров’я у несінні цього послуху.
Що робити з проскурою, яку ми отримуємо по закінченні літургії? Я бачила, як проскура ділиться між християнами у храмі, з проханням помолитися чи за здоров’я, чи за спокій спочилого. Є ще один спосіб використання проскур. Вона приноситься додому, ріжеться на малі частини і приймається щодня з освяченою водою натщесерце. Перед цим звертаємося до Господа з молитвою на споживання проскури і святої води: «Господи, Боже мій, нехай буде дар Твій святий і свята Твоя вода на відпущення гріхів моїх, на просвічення мого розуму, на зміцнення душевних і тілесних сил моїх, на здоров’я душі і тіла мого, на упокорення пристрастей немічного тіла мого по безмежному милосердю Твоєму молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.»
Тож не будьмо байдужими до своєї Церкви. Цікавмося, навчаймося, поглиблюймо наші знання про церковне життя. Молімося за наші родини, за нашу Українську Православну Церкву і за нашу державу – Україну.
лікар-стоматолог Світлана Петрівна Іліка
 
 (голосов: 0)
 
«    Декабрь 2010    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
Логин
Пароль
 
 
 
Ноябрь 2010 (2)
Октябрь 2010 (42)
 
 
All Best Free

Обмен ссылками
PR >0 или ТиЦ > 100

 
 

Каталог сайтов. Зарегистрировать сайт бесплатно в каталог сайтов bogoslov.cv.ua

 

 
 
 
Кіцманська єпархія УПЦ КП© Православна Буковина 2010